Skip to main content

Jak działają systemy ERP w dziale logistyki?

Dynamiczny rozwój firmy oraz uzyskanie przewagi strategicznej na rynku możliwe jest głównie dzięki wprowadzaniu coraz to nowszych narzędzi i rozwiązań ułatwiających zarządzanie przedsiębiorstwem i jego funkcjonowanie. Wie o tym coraz więcej firmy, dlatego systemy, takie jak ERP zaczynają cieszyć się coraz większym powodzeniem, również w logistyce. Przekonaj się, jak działają tego typu narzędzia i jakie korzyści może przynieść ich wdrożenie w przypadku logistyki.

Jak działa oprogramowanie ERP w firmach logistycznych?

Czym właściwie są systemy ER w logistyce?

Nazwa ERP to skrót od wyrażenia Enterprise Resource Planning, co oznacza, że głównym zadaniem tych systemów informatycznych jest wspomaganie zarządzania przedsiębiorstwem. Wdrożenie ERP w logistyce pozwala, zatem na dynamiczny rozwój firmy, a także zwiększenie produkcji oraz transportu towarów. Dzieje się tak, ponieważ narzędzia tego typu umożliwiają nam prognozowanie i planowanie sposobu, jakim należy kierować przedsiębiorstwem dzięki specjalnie skomponowanym mechanizmom zarządzania. Nie należy zapominać również o tym, że ERP to również szansa na integrację poszczególnych obszarów przedsiębiorstwa i ich harmonijną pracę.

Jakie jest zastosowanie systemu ERP w logistyce?

Główne zastosowanie ERP w logistyce znajdziemy w takich obszarach funkcjonowania firmy jak finanse, produkcja, logistyka oraz zasoby ludzkie. Co więcej, system ten skutecznie optymalizuje wszelkie procesy zachodzące w otoczeniu przedsiębiorstwa, zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Dodatkowym atutem systemów ERP jest możliwość ich indywidualnego dostosowywania do potrzeb danej firmy.

Spośród wszystkich obszarów logistycznych, w których działa ERP warto, zatem wyróżnić:

  • Obszar finansów – ERP w logistyce umożliwia wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań służących księgowości, kontroli przepływu dokumentacji firmowej oraz przygotowywania wszelkich raportów. Jest to szczególnie pomocne w przypadkach, gdy dzienny przepływ dokumentów w danej firmie jest znaczący.
  • Obszar obsługi klientów – niski poziom obsługi klienta znacząco obniża również ich zaufanie do firmy oraz pozycję przedsiębiorstwa na rynku. Wdrożenie systemu ERP w logistyce umożliwia zbieranie baz danych o klientach, efektywne przetwarzanie zamówień oraz szybki elektroniczny transfer dokumentów firmowych.
  • Obszar produkcji – domeną każdej dobrze prosperującej firmy będzie wysoki poziom produkcji. Wdrożenie ERP w logistyce umożliwia osiągniecie takiego stanu za pomocą dokładnego wyznaczania kosztów produkcji, ustalania terminarza produkcji danego produktu, szacowania krytycznego poziomu stanów magazynowych czy też zarządzania zmianami w danych produktach.

Czy warto wdrożyć system ERP w logistyce?

Czy warto jest wdrażać ERP w logistyce?

Rozwiązania wspierające zarządzanie firma to ogromna szansa dla rozwoju przedsiębiorstwa. Nic więc dziwnego, że cieszą się one rosnącą popularnością, a na rynku znajdziemy coraz więcej interesujących narzędzi. Jednym z nich jest Aplikacja ERP mPolka - jedyna Apka zintegrowana z systemem ERP, która umożliwia wygodne zarządzanie firmą w każdym miejscu na świecie. Wybór takiego rozwiązania to nie tylko duże ułatwienie dla właściciela firmy, ale dla każdego pracownika, kadr czy działów finansowych i księgowych.