Skip to main content

Jak wybrać system Point of sale dla firmy? Porównanie najlepszych systemów POS

System POS (ang. Point of Sale) może być efektywnie wykorzystywany w gastronomii czy handlu detalicznym. Składa się na niego wiele elementów, do których zalicza się chociażby terminal płatniczy, kasy fiskalne, a także narzędzia zewnętrzne, np. czytniki kodów kreskowych i drukarki fiskalne. To potężne wsparcie dla biznesu detalicznego, które pozwala na sprawną analizę kosztów i zysków, a w konsekwencji podnosi na znacznie wyższy poziom jakość zarządzania firmą. Jak wybrać najlepszy system POS i czym kierować się, podejmując taką decyzję?

Jak wybrać system POS dla firmy?

Dlaczego warto zainwestować w systemy POS?

Zanim przejdziemy do porównania systemów POS dla konkretnych obszarów działalności, należy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w ogóle warto zainwestować w takie rozwiązanie? Otóż innowacyjne systemy Point of Sale w sposób znaczący przyczyniają się do usprawnienia procesu sprzedaży, np. poprzez umożliwienie szybkiej obsługi kolejnych klientów, co podnosi poziom ich satysfakcji z dokonanego zakupu.

Poszczególne systemy POS dedykowane są konkretnym branżom. To właśnie dlatego ważny jest ich odpowiedni dobór tak, by móc optymalnie wykorzystać ich funkcje, monitorując stany magazynowe w sklepach czy dokonując rezerwacji stolików w restauracjach. Dopasowanie oprogramowania do obszaru działalności firmy to podstawa wzrostu efektywności pracy oraz swoista gwarancja jej sukcesu na rynku towarów i usług.

Jak wybrać odpowiedni system POS dla handlu detalicznego?

W sektorze handlu detalicznego niezwykle istotnym aspektem będzie posiadanie przez system takich funkcji, jak monitorowanie stanów magazynowych czy zarządzanie towarem. W tej branży doskonale sprawdza się system ODL, czyli program, przeznaczony dla przedsiębiorstw, zajmujących się sprzedażą detaliczną. Jego zakres obejmuje takie działania, jak obsługa klienta, zatowarowanie, sprzedaż, zarządzanie promocjami oraz tworzenie raportów sprzedażowych. Wdrożenie  systemu ODL, znacząco przyśpiesza obsługę klientów oraz ułatwia centralne nadzorowanie funkcjonowania poszczególnych sklepów.

Porównanie systemów POS

Jak wybrać system POS dla gastronomii?

Systemy POS, wykorzystywane w gastronomii, muszą zawierać cały szereg istotnych funkcji. Należy jednak skupić się wyłącznie na tych, z których rzeczywiście będziemy korzystać. Wybierając stosowne oprogramowanie, trzeba sprawdzić również jego dostępność, stawiając na te rozwiązania, do których dostęp możliwy jest przez całą dobę. Wśród wiodących na runku systemów, warto wyróżnić 3 z nich:

  • POSBistro – system w pełni zintegrowany z zamówieniami, składanymi drogą internetową. Jego największymi zaletami będzie sprawne zarządzanie płatnościami i kuchnią, obsługa zamówień, ale również integracja z aplikacją, wykorzystywaną do zarządzania kierowcami, zajmującymi się dostawą posiłków pod wskazany adres,
  • Gastro POS – opierający się na ekranach dotykowych, usprawniających pracę kelnerów. Jego użytkownicy mogą definiować rabaty, tworzyć promocje i modyfikować komentarze do serwowanych potraw. To doskonałe rozwiązanie zarówno dla dużych sieci restauracji, jak i dla znacznie mniejszych lokali,
  • GoPOS – system, którego atutem jest intuicyjny interfejs i możliwość kompleksowego zarządzania zamówieniami z wykorzystaniem jednego urządzenia. Umożliwia on wiele metod płatności, również w obcych walutach, łączenie i dzielenie rachunków oraz przyjmowanie rezerwacji.

Wybór odpowiedniego rozwiązania usprawnia znacząco pracę zespołu, przekładając się tym samym na poziom zadowolenia klientów, co z kolei buduje wizerunek marki na lokalnym rynku restauracyjnym.