Skip to main content

Po co i jak wprowadzić system ERP do naszej firmy?

System ERP jest oprogramowaniem dla przedsiębiorstw, które ma pomóc w analizie i zarządzaniu procesami biznesowymi. Może pomóc zintegrować wszystkie procesy, zachodzące w firmie takie jak standaryzacja procesów biznesowych, kierowanie finansami i księgowością, zapasami, produkcją i projektami. Natomiast system CRM skupia się na działaniach marketingowych, zarządzaniu procesami sprzedaży, oraz obsłudze i komunikowaniu z klientem. Różnice między tymi dwoma systemami zostały już opisane na blogu odl.com.pl, więc w tym wpisie skupię się na tym po co i jak wprowadzić system ERP do naszego przedsiębiorstwa.

oprogramowenie erp

Historia programów ERP

Pierwsze programy, które poprzedzały system ERP powstały w latach i pięćdziesiątych XX wieku. Początkowo systemy te ułatwiały zarządzanie magazynami i były bardzo proste. Z czasem Amerykańskie Stowarzyszenie Sterowania Produkcją i Zapasami wprowadziło system MRP, a później w latach osiemdziesiątych MRP II, które pomagały w planowaniu wykorzystania zasobów materiałowych i produkcyjnych. Kiedy system MRP II poszerzył się o opcje pozwalające sterować kadrami, płacami, finansami oraz księgowością, wyewoluował w pierwszy program ERP.

Do czego służy system ERP?

Budowa tego systemu zapewnia pełne wsparcie dla wielu obszarów biznesowych, dlatego ma zastosowanie w firmach produkcyjnych, handlowych i usługowych. Obecnie tego typu system jest praktycznie niezbędny w nowoczesnym przedsiębiorstwie. Biorąc pod uwagę wysoki poziom skomplikowania procesów biznesowych, pomoże on uniknąć niepotrzebnych strat będących wynikiem błędnych decyzji. Ponadto zwiększa efektywność wszystkich pracowników, a z programów ERP online można łatwo korzystać na laptopach, telefonach i tabletach.

W czym oprogramowanie ERP może nam pomóc?

Dzięki lepszemu planowaniu gospodarki materiałowej firma może zmniejszyć liczbę zapasów, co zwiększy jej zyski. Jednocześnie tego typu system pozwala na szybszą reakcję na braki magazynowe, co zmniejszy możliwe opóźnienia, które bardzo negatywnie wpływają na całą organizację pracy w przedsiębiorstwie. Zaletą system ERP jest to, że mimo tego, że obsługuję wiele obszarów, w jakich działa firma, tworzy on spójną całość pozwalającą na łatwy dostęp do informacji, dzięki czemu dużo łatwiej współpracuje się pracownikom różnych działów.

system erp dla firm

 

Jak wprowadzić system ERP?

Początkowo wprowadzenie takiego systemu może być wyzwaniem zarówno dla inwestora, jak i wykonawcy. Każde przedsiębiorstwo ma inne potrzeby, kulturę pracy i cele, dlatego dobry program ERP powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb zamawiającego. Szczegółowe przeanalizowanie potrzeb i wymagań firmy znacznie ułatwi wprowadzenie takiego systemu. Inwestor powinien również zastanowić się, z jakim problemami spotyka się najczęściej w swoim przedsiębiorstwie.

O czym należy pamiętać?

Należy być świadomym, że wdrożenie programu ERP jest procesem skomplikowanym i długotrwałym. Warto być przygotowanym na różne problemy. Dobrze również od początku współpracy starać się zachować partnerskie relacje z firmą wykonującą system ERP. Podsumowując, systemy ERP niosą z sobą wiele korzyści, które pomogą w efektywnym prowadzeniu nowoczesnego przedsiębiorstwa. Dzięki temu, że pozwolą zmniejszyć koszty pracy i zoptymalizować działanie firmy, są inwestycją, która niewątpliwe zwróci się w przyszłości. Jednak nie zapominajmy także o istnieniu systemów CMR